|

JUBILEUSZ 800-LECIA PASCHY ŚW. FRANCISZKA

W dniach 22–24 maja 2026 roku na Górze Świętej Anny odbyły się Ogólnopolskie Obchody Jubileuszu Paschy św. Franciszka, związane z 800. rocznicą narodzin dla nieba św. Franciszka z Asyżu. W przygotowanie wydarzenia włączyły się wszystkie gałęzie Zakonu Braci Mniejszych oraz Franciszkański Zakon Świeckich. W jubileuszu uczestniczyli franciszkanie z całej Polski, przedstawiciele wspólnot zakonnych i świeckich, a także liczni sympatycy duchowości fraciszkańskiej. Szczególnym znakiem jedności rodziny franciszkańskiej była obecność ministrów generalnych trzech zakonów franciszkańskich: o. Massimo Fusarelli OFM, o. Carlos Alberto Trovarelli OFM Conv. oraz o. Roberto Genuin OFM Cap.

Obchody rozpoczęły się w piątkowy wieczór nieszporami, a następnie nabożeństwem Transitus w Grocie Lurdzkiej, upamiętniającym przejście św. Franciszka do domu Ojca. Nabożeństwu przewodniczył o. Piotr Żurkiewicz OFM Conv., Przewodniczący Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich. Centralnym punktem jubileuszu była sobota. Po wspólnej jutrzni uczestnicy wysłuchali konferencji metropolity krakowskiego, kardynała Grzegorza Rysi, poświęconej duchowości i Testamentowi św. Franciszka. Kardynał podkreślał, że kluczem do zrozumienia Biedaczyny z Asyżu jest „odwrócenie porządku”, dokonujące się dzięki miłości i spotkaniu z ubogimi. Zwrócił uwagę, że dla Franciszka miłosierdzie było doświadczeniem spotkania z Chrystusem, a ubóstwo drogą wolności i wiarygodnego głoszenia Ewangelii. Podkreślał również znaczenie Eucharystii, wspólnoty oraz świadectwa życia jako pierwszej formy ewangelizacji.

Po konferencji odbyło się spotkanie z ministrami generalnymi trzech gałęzi Zakonu, którzy mówili o wyzwaniach stojących dziś przed rodziną franciszkańską. Ojciec Massimo Fusarelli zaznaczył m.in., że współczesny franciszkanizm jest wezwany do otwarcia się na działanie Ducha Świętego i odważnego podejmowania przemian zachodzących w Kościele i świecie.

W sobotniej Eucharystii, sprawowanej pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, uczestniczyli także m.in. bp Bonifacy Antoni Reimann OFM i bp Stanisław Dowlaszewicz OFM Conv., obaj posługujący na co dzień w Boliwii. Program jubileuszu obejmował również warsztaty, wykłady, panele dyskusyjne, prezentacje multimedialne oraz spektakl „Miłość niekochana – historia o nas samych” przygotowany przez Franciszkańskie Duszpasterstwo Akademickie Antoni z Wrocławia.

Zwieńczeniem obchodów była niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem biskupa opolskiego Andrzej Czai. Hierarcha wskazywał, że św. Franciszek pozostaje świadkiem żywej wiary, prostoty i nieustannego pragnienia Boga. Podkreślał również, że współczesny Kościół potrzebuje dziś otwarcia na działanie Ducha Świętego, odnowienia więzi z Chrystusem oraz świadectwa życia zakorzenionego w Ewangelii.

Ceremonie jubileuszowe na Górze Świętej Anny były szczytowym momentem polskich obchodów Roku Jubileuszowego św. Franciszka oraz pamiątki jego błogosławionej śmierci.