|

Zaproszenie na wieczór modlitwy i refleksji

W rocznicę bitwy pod Legnicą, 9 kwietnia 2026 r., „Wieczór modlitwy i refleksji” – w katedrze kościoła greckokatolickiego we Wrocławiu o godz. 18:00, plac Nankiera 15 – będzie uczczeniem pamięci dwóch wielkich świadków wiary: św. Franciszka z Asyżu (800-lecie śmierci) oraz Sługi Bożego Henryka II Pobożnego (785. rocznica śmierci). Choć dzieliły ich czasy i okoliczności życia, połączyło jedno – bezgraniczne oddanie Bogu i odwaga w dawaniu świadectwa aż po kres istnienia. Św. Franciszek przypomina nam o prostocie, pokoju i miłości do całego stworzenia, ucząc, że prawdziwa wielkość rodzi się z pokory i służby. Z kolei Henryk II Pobożny pozostaje symbolem męstwa i wierności – człowiekiem, który nie zawahał się oddać życia w obronie wiary i ojczyzny.

Program przewiduje:

  1. Wniesienie relikwii św. Franciszka
  2. List papieża Leona XIII do Leona XIV do Przełożonych Generalnych Konferencji Rodziny Franciszkańskiej
  3. „Pochwała stworzenia” (Laudato si)
  4. Homilia bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego o Henryku II Pobożnym
  5. Śmierć męczeńska Henryka II Pobożnego i proces beatyfikacyjny`
  6. Modlitwa o beatyfikację Henryka II Pobożnego
  7. Transitus św. Franciszka wg brata Tomasza z Celano
  8. Przyjęcie franciszkańskiego odpustu zupełnego
  9. Modlitwa Leona XIV z okazji 800-lecia śmierci św. Franciszka
  10. Błogosławieństwo św. Franciszka
  11. Pieśni greckokatolickiego chóru katedralnego

 

Organizatorzy wieczornicy:

  • Parafia Greckokatolicka we Wrocławiu
  • Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy
  • Bractwo Henryka Pobożnego w Legnicy
  • Franciszkanie Prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu